top of page

Veckonytt v.34

  • Skribentens bild: Umeå RF
    Umeå RF
  • för 2 dagar sedan
  • 2 min läsning

Den här veckan välkomnar vi vår nya instruktör Emma Björk. Hon är utbildad Hippolog och kommer att ha både ponny och hästlektioner. Emma har jobbat hos oss lite till och från under några somrar så det kan hända att några av er redan känner igen henne. Emma har växt upp med hästar, haft egen häst sedan 12 års ålder och har tävlat både i dressyr och hoppning.


I helgen är det dressyrtävlingar här på Hippo, några av ridskolans hästar och ponnyer ska vara med. Kom gärna och kolla på alla duktiga ekipage. Vill du veta mer? Tex klasser, starttider, vilka som ska vara med osv, klicka dig vidare på länken: Equipe


Vi har börjat ge våra hästar lite halm då de kommer in från hagen på EM, det är för att de ska ha lite extra att tugga på medan de står inne och vilar inför kvällens lektioner. Det är inte säkert att alla kommer att äta upp halmen då det inte smakar lika gott som vanligt hösilage, men för oss är det viktigt att vi har något att erbjuda som de i alla fall kan tugga på om de blir sugna.

Danne har en skada på förstärkningsbandet och kommer behöva vila under en tid, han går dock i hagen med de andra och tycker nog inte själv att han är särskilt sjuk. Stefan är fortfarande kvar hos vår kollega Camilla men kommer att komma hem inom snar framtid för att göra ett återbesök hos veterinären. Mingla har lite problem med sina hovar och vi håller på att prova ut sulor som hon känner sig nöjd med. Rosette har återbesök hos veterinären nästa vecka och vi håller tummarna för att hon fortsätter känna sig pigg och glad.


Har du spanat in vår nya klubbshop! Det är i samarbete med Intersport!

Kläderna i shopen kommer med föreningens logga och med möjlighet att få sitt namn i tryck på plagget. De flesta plaggen finns att prova hos Intersport och man kan välja mellan att hämta kläderna i butiken eller få dem hemskickade.

Om du kopplar ditt medlemskap till föreningen så får föreningen även 3% tillbaka på allt du handlar för! ​Shopen är under uppbyggnad och kommer att uppdateras löpande

Renoveringen av lilla ridhuset är i full gång, det innebär bla att ingen kommer kunna rida där inne men även att det kommer att förekomma massa olika ljud samt att trafiken på anläggningen troligtvis kommer att öka. Vecka 37 ska allt vara klart, då gäller det att fixa underlaget och göra fint inför Umeå Superleague som är v.39.

Visst följer ni oss på Instagram, där försöker vi lägga upp massa roliga saker som händer här hos oss.


 
 
 

Kommentarer


Umeå RF - Ridsport
Forslunda 9
90591 Umeå

Mail: info@hippologum.se

Tel: 090-12 63 00

Öppettider:
Mån-Tor 05.30-22.30
Fre-Sön 05.30-22.00

Fakturering:

Umeå Ryttarförening
Forslunda 9

905 91 UMEÅ
 

PDF-faktura via e-post

Swish 123 232 7286

bottom of page