top of page

Veckonytt v.18

Skribentens bild: Umeå RFUmeå RF

Stallet är fortfarande stängt pga sjuka hästar. Ridskolans hästar verkar må bra och vi hoppas att det fortsätter så. Kom ihåg att byta kläder om du är i andra stall och undvik att klappa/röra i andra hästar än den du ska rida. Lektionerna pågår som vanligt och blir det några förändringar där så kommer vi att meddela det så fort vi bara kan. Det är inte tillåtet att gå mellan stallarna.

I morgon är det valborg och onsdag är en röd dag, vet du redan nu att du inte kan komma på dina lektioner så meddela oss så fort som möjligt eller avboka dig själv i Hippocrates. Vi önskar givetvis att ni även annars avbokar er i så god tid som möjligt, detta för att underlätta för stallpass samt instruktören som sätter ut hästar under kvällen.

På torsdag kommer försvarsmaktens hundtjänstenhet hit och bjuder in till en informationsträff kl 18.00. De kommer att berätta om sin verksamhet, deras tjänstehundar och fodervärdsystem.

På lördag är det ryttargala för alla medlemmar, visst har du anmält dig till denna trevliga kväll.

177 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Veckonytt v.2

Veckonytt v.51

Comments


Umeå RF - Ridsport
Forslunda 9
90591 Umeå

Mail: info@hippologum.se

Tel: 090-12 63 00

Öppettider:
Mån-Tor 05.30-22.30
Fre-Sön 05.30-22.00

Fakturering:

Umeå Ryttarförening
C/o Argos Revision
Storgatan 28 C
903 21 Umeå

 

PDF-faktura via e-post

Swish 123 232 7286

bottom of page